Tolerancja (łac. tolerantia – „cierpliwa wytrwałość”; od łac. czasownika tolerare – „wytrzymywać”, „znosić”, „przecierpieć”) – w mowie potocznej i naukach społecznych postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych.
Cele: rozwijanie ekspresji twórczej werbalnej i ruchowej. rozwijanie wyobraźni. usprawnianie pamięci. Pomoce: piłeczka, kartki z literami. Powitanie – Daj mi swoją dłoń. Dzieci ustawiają się w kole i zamykają oczy. Nauczyciel przekazuje dalej jakiś ruch (dotyk), np. uścisk dłoni, poklepanie po ramieniu, głaskanie po głowie.
Zbliżające się szkolenia online w naszej placówce doskonalenia nauczycieli: Scenariusz zajęć dla grupy przedszkolnej mających na celu przybliżenie dzieciom życia pszczół, pracy pszczelarza, jak również znaczenia tych owadów dla przyrody i życia człowieka.
Już niedługo odwiedzę was w przedszkolu i opowiem Wam o mojej pracy. Pozdrawiam. Do zobaczenia." 3. Zabawa ruchowa przy piosence "Chodzi listonosz". Jedno dziecko jest listonoszem i posiada list. W rytm piosenki reszta dzieci spaceruje po sali i na pauzę w piosence przekazują sobie kopertę. 4. Praca plastyczna – "Znaczek pocztowy".
Rozgrzewka. Przedstawiciel drużyny prowadzi rozgrzewkę dla wszystkich zawodników, stoi w środku koła, reszta naśladuje jego ruchy, w rytm skocznej muzyki. (czas ok. 1min, 1-3 punkty) Układanie kół olimpijskich w grupie na czas, wygrywa drużyna, która ułoży prawidłowo koła w najkrótszym czasie. (1-3punkty) Taniec na lodzie.
Przebieg zajęć . 1. Przywitanie zgromadzonych gości. Dzień dobry, dzień dobry wszystkich was witamy, wszystkich was witamy w przedszkolu, w przedszkolu. 2. Wspólne recytowanie wiersza pt.: „Przybywa jesień” Przybywa jesień . Spadają liście, szeleszczą w koło, Wiatr je unosi gwiżdżąc wesoło. Lecą kasztany, cieszą się dzieci.
MDMD. SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCHOpracowała : mgr Katarzyna GańczarczykGrupa wiekowa: dzieci trzyletnie – grupa MisieTermin realizacji : 25. 03 2022 tematyczny: Morski świat Temat zajęcia : Morskie opowieści - zabawy dydaktyczne utrwalające zdobytą wiedzę na temat morza. Integrowanie grupy w toku zabaw – realizacja programu profilaktyczno-wychowawczego przedszkola; zadanie: Przyjaciel ogólne:- poznanie i utrwalenie pojęć związanych z morzem, - rozwijanie słownika czynnego dziecka, - wdrażanie do wypowiadania się na podstawie ilustracji,- Wyrabianie reakcji na sygnały dźwiękowe- Rozwijanie wyobraźni- realizacja programu wychowawczo – profilaktycznego , zadanie: Przyjaciel przyrodyCele operacyjne (dziecko) :- uczestniczy w zabawach ruchowych , w tym rytmicznych, muzycznych w tym naśladowczych (PP I/5);- szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie, wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (PP II/7)- odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do grupy przedszkolnej PP III/2) ;- używa zwrotów grzecznościowych (PP III/ 4) ;- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (PP III/8) ;- komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi (PP III/9) ;- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: intencjonalnego ruchu (PP IV/1);- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego (PP IV/2);- eksperymentuje ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, porusza się przy muzyce i do muzyki (PP IV/7);Metody : słowna, zadań stawianych do wykonania, praktycznego działaniaFormy: zajęcia z całą grupąŚrodki dydaktyczne : ilustracje przedstawiające morskie krajobrazy, plakat : dno morza, butelka, olej, woda, barwnik niebieski, treści wiersza ,, Piraci’’ M. Sulima Ciundziewickiego, Ilustracje do wiersza, nagranie ,,Płyną Ryby: , latarnia morska wykonana przez nauczyciela z wykorzystaniem butelki, nagranie: szum morza, odtwarzacz Nauczyciel gromadzi dzieci na macie w siadzie – rymowanka rozpoczynająca zajęcia, nauczyciel recytuje:Gwiazdki mrugają ( poruszamy ,,mrugając’’ rękami nad głową),Motylki fruwają ( rękami robimy skrzydła motyla),A wszystkie dzieci Pani słuchają (kładziemy palec na ustach).2. Powitanie: Dzieci witają się z nauczycielem: Nauczyciel mówi: Witam dzieci, które lubią wakacje nad morzem ( dzieci machają), witam dzieci, które chciałyby płynąć statkiem (dzieci machają). Nauczyciel wg wcześniejszego schematu wypowiada podobne kwestie - dzieci machają rękami .3. Piraci – słuchanie wiersza M. Sulima Ciundziewickiego. Dzieci siedzą przed tablicą. Nauczycielka czyta powoli treść wiersza jednocześnie zawiesza i wskazuje na tablicy ilustracje przedstawiające bohaterów występujących w wierszu. Po zakończeniu dzieci wymieniają Żyło kiedyś raz dwóch braci,straszni byli to nich morza, oceany,stanowiły życia rejs ogromny wyruszylia w nim przygód moc trwała całe lata,gdyż los różne figle wielkiej morskiej burzy,chciał ich pożreć rekin piracy dzielni byli,wnet rekina im z ręki rybki małe,za co dostał też z wielkiej zaś wdzięczności,przyprowadził nowych krab na pogaduszki,który mężem był parę stanowili i szczęśliwi bardzo rybka mała,Na swych skrzydłach przyleciała,Zzieleniała wręcz ze złościgdy ujrzała tylu razem ucztowalinim na wyspę się tej pory żyją w zgodzie,ci na lądzie, inni w wodzie może być morze? Rozmowa kierowana na podstawie ilustracji – odwołanie się do obserwacji i doświadczeń z życia dzieci. Nauczycielka zawiesza na tablicy ilustracje i prosi dzieci, by się przyjrzały: jedna przedstawia morze spokojne, druga – wzburzone. Nauczycielka zadaje pytania: Czym obrazki różnią się od siebie? Co to jest sztorm? Kto z was był nad morzem? Jakie jest morze? Co nad morzem można zobaczyć? Co nad morzem można robić? 5. Ocean w butelce – Eksperyment. Nauczycielka zaprasza dzieci, aby stanęły wokół stolika i obejrzały eksperyment: Do butelki nalewa wodę, prosi chętne dziecko, aby dodało barwnik w kolorze niebieskim oraz olej. Tak przygotowaną butelkę kolejne chętne dziecko wraz z pomocą nauczyciela obraca w różnych kierunkach. Dzieci podziwiają efekt Latarnia morska – zabawa ruchowa o wielostronnym ruchu . Dzieci naśladują ruchy wioślarzy płynących w łodziach ( maszerują wymachując ramionami w rytm muzyki - szum morza. Nauczyciel trzyma w ręku latarnię morską ( wykonaną z butelki), na hasło nauczyciela: Latarnia morska ( nauczyciel podnosi latarnię do góry), dzieci zatrzymują się i machają dłonią w stronę nauczyciela. 7. Morskie głębiny – oglądanie plakatu przedstawiającego dno morza, powtarzanie słownictwa w języku angielskim. Nauczycielka zawiesza na tablicy plakat namalowany na arkuszu bristolu. Pokazuje palcem kolejno elementy i nazywa je w języku angielskim, dzieci powtarzają: sea, fish, shark, plants, turtle, crab...8. Płyną ryby Zabawa muzyczna wg propozycji M. Tomaszewskiej- zajęcia z wykorzystaniem TIK ( odtwarzanie nagrania z YouTube przy użyciu bluetooth) – dzieci stoją w kole, śpiewają i naśladują ruchy i gesty nauczycielki wykonywane do piosenki ,,Płyną ryby’’: Podsumowanie zajęć, podziękowanie dzieciom na udział w zajęciach.
Projekt Edukacyjny MOJE MIASTO KOSZALIN Prowadzący: Mirosława Majorek, Małgorzata Piwowarska Miejsce realizacji: Przedszkole nr 7 Termin i czas trwania projektu: wrzesień-listopad 2012 Warunki wyjściowe: 1. Zainteresowanie dzieci „murami z czerwonej” cegły w parku miejskim. 2. Częste rozmowy dzieci o budynkach znajdujących się przy miejscu zamieszkania i Przedszkolu. Cele projektu: -budzenie przywiązania do rodzinnego miasta -poznanie jego historii, charakterystycznych budowli i zabytków -zapoznanie z regionem Cele szczegółowe: – Znają herb miasta i legendę jego powstania – Znają charakterystyczne budowle (pałac młynarzy, kaplicę św. Gertrudy, kościół św. Józefa – Wiedzą, że ulice nazywały się inaczej potrafią wymienić niektóre z nich – Nazywają pomnik marszałka Piłsudskiego, Piastów, Jana Pawła II, Ptaki – Wiedzą jak nazywa się główna ulica – Wiedzą jak nazywa się rzeka przepływająca przez Koszalin – Wiedzą w jakim regionie Polski leży ich miasto – Potrafią wymienić i wskazać podczas wycieczki okoliczne miejsca spędzania czasu wolnego przez Koszalinian (park, park linowy, kina, teatr, filharmonia ) – Rozpoznają budynek Biblioteki Miejskiej i Dziecięcej – Wiedzą przy jakiej ulicy znajduje się przedszkole – Znają legendę „O zbójcach z góry Chełmskiej i mosiężnym rogu” – Wiedzą jak żyli ludzie dawnym Koszalinie i jaka jest geneza nazwy miasta – Potrafią wskazać miejsce w którym znajdował się zamek książęcy i mury miejskie Rodzaje aktywności: – społeczno-przyrodnicza: wycieczki, spacery – językowa: rozmowy z obrazkiem i fotografią, opowiadania, legendy – artystyczna: przestrzenne i płaskie prace plastyczne, taniec regionalny – zdrowotna: miejsca wypoczynku i spędzania czasu wolnego w Koszalinie – logiczno-matematyczna: tworzenie planu najbliższej okolicy (podwórka, ogrodu przedszkolnego, placu przed ratuszem, planu miasta Możliwości wyboru: 1. Tworzenie planu najbliższej okolicy. 2. Tworzenie wizji przyszłości dotyczącej zagospodarowania placu przed ratuszem „Chcielibyśmy aby w naszym mieście…” Przebieg: 1. Spacery ulicami Koszalina: oglądanie dzielnicy willowej i secesyjnych kamienic stare miasto: katedra, kościół św. Józefa, z XIII w. domek kata, mury miejskie, teatr, kaplica św. Gertrudy, budynki Straży Granicznej 2. Wycieczki: Góra Chełmska, wieża widokowa, latarnia w Gąskach, most zwodzony w Darłówku 3. Zajęcia muzealne: historia miasta, makieta Koszalina, zwiedzanie wystaw artystów koszalińskich, życie pierwszych osadników-chata jamieńska, stroje regionalne, 4. Konkursy: udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Moja przygoda w Muzeum” 5. Spotkania z ciekawymi ludźmi: Stowarzyszenie Miłośników Kolejki Wąskotorowej Towarzystwo Przyjaciół Koszalina 6. Zajęcia artystyczne: wykonanie pracy plastycznej we współpracy z rodzicami „Moje miasto-moja ojczyzna, tworzenie planu najbliższej okolicy 7. Zorganizowanie wystawy „Moje miasto wczoraj, dziś i jutro”- pokaz umiejętności dzieci które wystąpią w roli kustoszy wystawy. Środki i pomoce: – album starych fotografii – plany miasta – pocztówki z Koszalina -zajęcia muzealne -bilety autobusowe, -pacynki do legendy „O zbójcach z góry Chełmskiej” Osoby i instytucje współuczestniczące: -dyrektor Przedszkola -muzeum okręgowe, -rodzice, -Towarzystwo Przyjaciół Koszalina Literatura: Merytoryczna: Koszalin; M. Czajkowski; wyd. Tekst: Koszalin 1996 Koszalin w starych fotografiach; K. Sypniewska; wyd. Kadr 1995 Mój magiczny Koszalin; P. Polechoński; wyd „Alta Press” 2006 Wikipedia: strony o Koszalinie Metodyczna: Mali badacze;j. Haris Helm, L. G. Katz wyd. CODN Warszawa 2003 Dziecięca: Księga morza; Ė. Beaumont; wyd Paweł Skokowski: Lublin 1995 Wróżba Swantewita; G. Bojar-Fijałkowski Ewaluacja Projekt Moje Miasto Koszalin Umiejętności dzieci Przed realizacją projektu Po zrealizowaniu projektu ? Znają nazwę miasta w którym mieszkają Znają swój adres Rozpoznają ratusz katedrę i budynek poczty głównej Rozmawiają o swojej miejscowości Wymieniaja się wiadomościami Poszukują informacji w przewodnikach i albumach Wiedzą od czego pochodzi nazwa miasta Znają zabytki; kapliczkę św. Gertrudy, katedrę, chrzcielnicę domek kata, XIII w kamienice, budynek Straży Pożarnej, wieżę ciśnień, pocztę Znaja miejsca wypoczynku Rozpoznaja na starych fotografiach Rynek miejski, ratusz, parki Znaja legendy koszalińskiego pisarza, Widzą różnice charakteryzujące stare budownictwo i nowe Wiedzą kto urzeduje w ratuszu Wiedzą że Koszalin był miastem żołnierzy. Potrafia wskazać budynki w których mieści się Straż Graniczna, Wojska Obrony Przeciwlotniczej Znajdują swoje miasto na mapie Polski Podsumowanie projektu; 1. Wystawa prac dziecięcych wykonanych z pomocą rodziców dla wszystkich dzieci z przedszkola i rodziców. 2. Dzieci prezentują wiedzę o swoim mieście pełniąc rolę „kustosza” wystawy. 3. Teatrzyk w wykonaniu dzieci z pacynkami uszytymi przez rodziców. Opracowała: Mirosława Majorek nauczycielka Przedszkola nr 7 w Koszalinie
Inspiracje do stworzenia ciekawych zajęć dla przedszkolaków do różnych tematów tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z pojazdami. Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, logicznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, gier, puzzli, prac plastycznych, a także krainie wartościW tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z wartościami. Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, puzzli, prac plastycznych, a także do pracy z dziećmi z UkrainyW tym wpisie znajdziesz linki z materiałami, które możesz wykorzystać w pracy z dziećmi z tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z podróżami. Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, logicznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, gier, puzzli, prac plastycznych, a także na świętaZbiór wszystkich wpisów (scenariusze i inspiracje do zajęć) związanych z tematem: Czekamy na świętaKulinarne ABCW tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z kuchnią, gotowaniem i pieczeniem . Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, logicznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, gier, puzzli, prac plastycznych, a także kolorowanek.
Czas, który dzieci spędzają w przedszkolu jest niezwykle ważny dla procesu socjalizacji. Codziennie, niezależnie od tego, czy toczy się swobodna zabawa, czy zajęcia dydaktyczne, dziecko uczy się funkcjonować w grupie. Buduje własny zbiór narzędzi komunikacyjnych, które pomogą mu w przyszłości w różnych sytuacjach. Uczy się wyrażać własne zdanie, walczyć o uznanie swoich potrzeb, pracować w zespole. Już zwykła zabawa w dom wymaga umiejętności podziału ról i zadań i intensywnej współpracy. Naturalne jest to, że dzieci przedszkolne spędzają czas w mniejszych grupach, przebywając z tymi, do których czują największą sympatię. Warsztat ma za zadanie scalić całą grupę, pomóc w budowaniu sprawnej komunikacji pomiędzy wszystkimi przedszkolakami.
KONSPEKT ZAJĘĆ TEMAT: „ Na wiejskim podwórku” – zabawy animacyjne CELE: -poszerzanie wiedzy dzieci na temat zwierząt gospodarskich -dostrzeganie różnorodności w świecie przyrody -rozwijanie słuchu i mowy -rozwijanie aktywności ruchowej -wdrażanie do przestrzegania zasad wspólnej zabawy. METODY: -słowna, czynna, oglądowa FORMY: -zbiorowa, grupowa, indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE:plansza podwórka wiejskiego, zagadka, nagrania prezentacja, lina, sylwety zwierząt, opaski z sylwetami zwierząt. PRZEBIEG: dzieci – zabawa z piosenką „Wrócił bocian” dzieci w temat – odgadnięcie zagadki: Co to za miejsce? Różne zwierzęta tam bywają pewnie wszystkie się znają, chodzą, brykają i skaczą, muczą, gęgają i gdaczą. Każde z nich domek swój ma pan gospodarz o nich dba. na temat wiejskiego podwórka: -kto z dzieci był na wiejskim podwórku? -kogo tam można spotkać? -kto zajmuje się zwierzętami? -gdzie one śpią? ruchowa „Psy i koty”. Dzieci podzielone na dwie grupy: dziewczynki – kotki spacerują, wyciągają grzbiet, piją mleko, miauczą ; chłopcy – pieski przyglądają się, na sygnał gonią koty za wyznaczoną linię. Po kilku zmianach psy i koty razem się bawią. komputerowa zwierząt gospodarskich, omawianie wyglądu. w czarowanie: nauczyciel czaruje dzieci w różne zwierzątka a dzieci naśladują je ruchem i głosem np. czary – mary mary – zamieniam was w kury. planszy wiejskiego podwórka. Dzieci losują obrazek ze zwierzątkiem, próbują przedstawić zwierzę ruchem lub głosem, grupa odgaduje nazwę, zawieszenie obrazka na przygotowanej wcześniej planszy. miejsc zwierząt na planszy – używanie określeń za, na, pod, obok; próby liczenia zwierząt, samych ptaków, co mają cztery łapy, co mają dzioby itp. ruchowa z rymowanką. Dzieci biegają po sali, jedno dziecko dostaje opaskę ze zwierzątkiem, n-lka mówi rymowankę – Polną dróżką aż pod las, idą kury w letni czas – dzieci ustawiają się gęsiego za dzieckiem z opaską i naśladują dane zwierze idąc gęsiego i mówiąc wierszyk- Polną dróżką aż pod las, idą kury w letni czas – . Zmiana zwierzątka i dziecka – Polną dróżką aż pod las biegną konie w letni czas itp. za wspólną zabawę, likwidacja zajęcia. AUTOR: Katarzyna Pietrzak Przedszkole nr 81 Lublin
wojsko scenariusz zajęć w przedszkolu